July 22, 2024

NCERT ବଦଳାଇଲା ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦର ବିଷୟ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ସାମାଜିକ ବିଜ୍ଞାନର ନୂଆ ଏନସିଇଆରଟି ପୁସ୍ତକରୁ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ନାମ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂଆ ପୁସ୍ତକରେ ଏହାକୁ ‘ତିନି-ଗମ୍ବୁଜ ଗଠନ’ କୁହାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଅଧ୍ୟାୟକୁ ଚାରି ପୃଷ୍ଠାରୁ କେବଳ ଦୁଇଟିକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ।

ଏଥିରେ ସୋମନାଥରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଜେପିର ରଥ ଯାତ୍ରା, କାର ସେବକଙ୍କ ଭୂମିକା, ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ହିଂସା, ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଶାସନ ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହୋଇଥିବା ହିଂସାକୁ ନେଇ ବିଜେପିର ଅନୁତାପ ରହିଛି ।

ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରାତନ ପାଠ୍ୟ ପୁସ୍ତକରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୧୬ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମୋଗଲ ସମ୍ରାଟ ବାବରଙ୍କ କମାଣ୍ଡର ମୀର ବାକି ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଅଧ୍ୟାୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୧୫୨୮ ମସିହାରେ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନରେ ଏକ ତିନି-ଗମ୍ବୁଜ ସଂରଚନା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ତଥାପି, ଏହି ଗଠନରେ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ପ୍ରତୀକ ଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭିତର ଓ ବାହାର କାନ୍ଥରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକ ଥିଲା ।
ପୁରାତନ ପୁସ୍ତକରେ, ଦୁଇ ପୃଷ୍ଠାରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୧୯୮୬ ରେ ମସଜିଦ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଫୈଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲା କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ କିପରି ଏହି ସଂଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା? ୧୯୯୨ ରେ, ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ରଥ ଯାତ୍ରା ଏବଂ କାର ସେବା କାରଣରୁ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ୧୯୯୩ ରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ପରେ ଏହା ହୋଇଥିଲା । ଏଥର କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଘଟିଥିବା ଘଟଣାକୁ ନେଇ ବିଜେପି ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *