July 22, 2024

ଇଭିଏମ୍ ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବ ଏଆଇ:ଟୁଇଟ୍ କଲେ ରାହୁଲ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) କୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଦେଇଛି। ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଏବଂ ଟେସଲା କମ୍ପାନୀ ମାଲିକ ଏଲନ୍ ମସ୍କ ତାଙ୍କ ଏକ୍ସ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଲେଖି ଏକ ଦାବି କରିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ ଲେଖିଥିଲେ। କୃତ୍ରିମ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ବ୍ୟବହାର କରି ମଣିଷ ଏହାକୁ ହ୍ୟାକ୍ କରିପାରିବ।

ଏହି ଦାବି ବିଶ୍ବର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ବିତର୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବାବେଳେ ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ (କଂଗ୍ରେସ) ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମଧ୍ୟ ମସ୍କଙ୍କ ଦାବିର ଜବାବ ଦେଇଛନ୍ତି। ମସ୍କ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ରବର୍ଟ ଏଫ କେନେଡି ଜୁନିୟରଙ୍କ ପୋଷ୍ଟକୁ ପୁନଃ-ପୋଷ୍ଟ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ମସ୍କଙ୍କ ପୋଷ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ପୁନଃ-ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।
ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୨୪ରେ ଆମେରିକାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) ହେଡଲାଇନରେ ଅଛି। ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ରବର୍ଟ ଏଫ୍ କେନେଡି ଜୁନିୟର ଏଥିରେ ସେ ପ୍ୟୁର୍ଟୋ ରିକୋରେ ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାରରେ ହେଉଥିବା ଅନିୟମିତତା ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ।
ରିପୋର୍ଟକୁ ଦର୍ଶାଇ ରବର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେପର ଟ୍ରେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମେସିନରେ ଥିବା ସମସ୍ୟା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଭୋଟର ଗଣନା କରି ସଠିକ ଫଳାଫଳ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ରୋବର୍ଟଙ୍କ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଆଧାର କରି ମସ୍କ ବିଶ୍ବର ଦେଶମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଇଭିଏମ୍ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଏଆଇ) ଦ୍ୱାରା ଏହା ହ୍ୟାକ୍ ହେବାର ବିପଦକୁ ଦର୍ଶାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *