July 22, 2024

ପୁଣି ଆସିଛି ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ : ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତ ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ଫାଇନାଲରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ଭାରତ ୨୯ ତାରିଖରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବ। ବାରବାଡୋସର ବ୍ରିଜଟାଉନର କିଙ୍ଗଷ୍ଟନ୍ ଓଭାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଭୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଯେପରି ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ନକ୍ଆଉଟରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିଛି। ତେଣୁ ଏହି ଧାରାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ ରହିଛି।

ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଦଳ ଚୋକର୍ସ ନାମରେ ଜଣା। ଯେଉଁ ଦଳ ସବୁବେଳେ ସେମିଫାଇନାଲରେ ହରି ଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହିତ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖାଯାଉଛି। ଦଳ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୦ ଟି ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳିଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଟାଇଟଲ ହାରିଛି। ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨୦୧୩ ରେ ଶେଷ ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥି। ୨୦୧୩ ରେ, ଭାରତୀୟ ଦଳ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ତାର ଘରୋଇ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଫାଇନାଲରେ ପରାସ୍ତ କରି ଟ୍ରଫି କବଜା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ କୌଣସି ଆଇସିସି ଟ୍ରଫି ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି।

ଭାରତୀୟ ଦଳ ୨୦୧୩ ରୁ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ (ଦିନିକିଆ, ଟେଷ୍ଟ, ଟି୨୦) ୪ ଟି ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ୧୦ ଥର ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏକାଦଶ ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ଗତ ଦଶଟି ମଧ୍ୟରୁ ୯ ଥର ଆଇସିସି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ନକ୍ଆଉଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିଛି। ଯେତେବେଳେ ଥରେ (ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ ୨୦୨୧) ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଥିଲା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *