February 23, 2024

ଶୁଟିଂ, ସେଲିଂ, ଉଶୁ, ଟେନିସର ଏସିଆନ ଗେମ୍ସ ପଦକ ବିଜେତାଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ ଏବଂ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆଜି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ରୀଡ଼ା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର ଏସିଆନ୍ ଗେମ୍ସ ଶୁଟିଂ, ସେଲିଂ, ଉଶୁ ଏବଂ ଟେନିସ୍ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟରୁ ଫେରିଥିବା ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧିତ କରିଛନ୍ତି।
ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଅନୁରାଗ ସିଂ ଠାକୁର ଏସୀୟ ଗେମ୍ସରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସଫଳତା ଦେଶକୁ ଗର୍ବିତ କରିଛି। ଏଥିସହ ସେ ଆଥଲେଟ୍ ମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ ମନୋନୀତ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଉନ୍ନତ ହେବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ।

“ମୁଁ ସମସ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମୋର ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛି ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଫାଇନାଲ୍ (ଏସୀୟ ଗେମ୍ସ) ଯେବେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ଭାରତର ଖେଳାଳିମାନେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ପଦକ ପାଇବେ। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ୟାରିସ୍ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କୁ ସବୁ ଖେଳରେ 100 ପ୍ରତିଶତ ଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି ଆସୁଛନ୍ତି।

ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିବାରେ ଫେଡେରେଶନର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ଟପ୍ସ ଏବଂ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଭଳି ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଫେଡେରେସନ୍ ମାନଙ୍କର ଏକ ବଡ଼ ଭୂମିକା ରହିଛି। ଆଥଲେଟ୍ ମାନଙ୍କୁ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବା ତଥା କ୍ରୀଡ଼ାରେ ସେମାନଙ୍କ ଧ୍ୟାନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଟପ୍ସ 2014 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିମ୍ ମଧ୍ୟ ସମାନ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଛି। ମୁଁ ଶୁଟିଂ ଫେଡେରେସନ୍ (ଏନଆରଏଆଇ) କୁ ଏସିଆନ ଗେମର ସର୍ବବୃହତ ପଦକ ହାସଲ କରିଥିବାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି। 2002 ରେ, ଶୁଟିଂରେ ଆମର ଦୁଇଟି ପଦକ ଥିବାବେଳେ ଏହି ସମୟରେ ଆମେ 22 ଟି ପଦକ ପାଇଥିଲୁ |
ଆମେ ପ୍ୟାରିସ ସାଇକେଲ ଶୁଟିଂରେ ମୋଟ 38 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛୁ। ଉଷୁଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏସିଆଡ ପାଇଁ 1.8 କୋଟି ଟଙ୍କା ଶିବିର ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଖେଳ ପାଇଁ 7 ଦିନ ବାକି ଥିବାବେଳେ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ କରୁଛି ଯେ ଆମେ ସର୍ବାଧିକ ପଦକ ହାସଲ କରିବୁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ହାଙ୍ଗଜୋ ଖେଳରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିବାରୁ ଆଥଲେଟମାନେ ସରକାର ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସହାୟକ ଦଳକୁ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଉଶୁ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ବିଜେତା ରୋଶିବିନା କହିଛନ୍ତି, “ଆମକୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୋଚ୍, ସାଇ, ଫେଡେରେଶନଙ୍କ ନିକଟରେ ଋଣୀ। ମୁଁ ସାଇ ଏନକୋଇ ଇମ୍ଫାଲରେ ତାଲିମ ନେଇଛି ଏବଂ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଆମର ଭଲ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏକ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଲାଭ କରିବା।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *