June 21, 2024

ମୋଦିଙ୍କ ନିର୍ବାଚନ ରଥର ବିଶେଷତ୍ୱ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ନିକଟରେ ତାଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ବାରାଣାସୀରେ ଏକ ରୋଡ ଶୋ କରିଥିଲେ। ଏବେ ମଙ୍ଗଳବାର କୋଲକାତାରେ ଏକ ରୋଡ ଶୋ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି। ସାଫରନ ରଙ୍ଗରେ ସଜାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କର ନିର୍ବାଚନ ରଥ ଏକ ସାଧାରଣ କାର୍‌ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା, ଜନସମ୍ପର୍କ, ଭିଡ଼ ପରିଚାଳନା ଏବଂ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଆକ୍ରମଣରୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଏହାକୁ ସଜାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ଇସୁଜୁ କମ୍ପାନୀର ଡି-ମ୍ୟାକ୍ସ ମଡେଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି।

ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ୪୫ କିଲୋମିଟର ରୋଡ ଶୋ କରିଥିଲେ। ଇସୁଜୁ କମ୍ପାନୀର ଡି-ମ୍ୟାକ୍ସ ମଡେଲ କାର ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ରୋଡ ଶୋ’ର ସୁବିଧା ହେଲା ଯେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ସଭାର ସ୍ଥାନକୁ ଆଣିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ନେତା ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିଲେ। ଏକ ସମୟରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତୁ।
ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ହାତ ହଲେଇଥିଲେ, ମୋଦି ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିବାଦନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିଲେ। ରୋଡ ଶୋ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷିତ ହେବେ । ଏହି କାରଣରୁ ନେତା ଓ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠତା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲା । ଏହାର ଉପଯୋଗୀତା ଦେଖିବା ପରେ, ଏହିପରି ୨୦ ଟି କାର ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା । କାର୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସହ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ମୋଦିଙ୍କ ରୋଡ ଶୋ ଆୟୋଜନ ସହ ଜଡିତ ଜଣେ ଭାଜପା ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାଞ୍ଚ ସିଟ ବିଶିଷ୍ଟ କାରର ତଳ ଭାଗରେ ୨୫ ମିଲିମିଟର ଧାତୁ ପ୍ଲେଟ ଲଗାଯାଇଛି ଯାହା ଏହାକୁ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। କାରର ପଛ ଭାଗରେ, ଯେଉଁଠାରେ ପିଏମ ମୋଦି ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି, ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ୫-୫ ମିଲିମିଟର ପ୍ଲେଟ ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହା ବୁଲେଟ ପ୍ରୁଫ ଅଟେ। କାର ଭିତରେ ଏକ ଏନଏସଜି କମାଣ୍ଡୋ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ଡ୍ରାଇଭର ଥିବାବେଳେ ମୋଦିଙ୍କ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଜଣେ ଏବଂ ପଛରେ ଚାରିଜଣ ଠିଆ ହୋଇପାରିବେ। ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ ସେ ଛିଡା ହୋଇଥିବା ଏକ ୬ଇଞ୍ଚ ଷ୍ଟୁଲ ରଖାଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ଏହା ଉପରେ ଠିଆ ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିପାରିବେ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ମୁହଁ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ଏସି ପ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ଏଲଇଡି ଲଗାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ରାତିରେ ରୋଡ ଶୋ ସହଜରେ କରାଯାଇପାରିବ। କାରର ଆଗ ଏବଂଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କେବଳ ପିଏମ ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ରହିଛି।
ପ୍ରତ୍ୟେକ ରୋଡ ଶୋ ପରେ ଏହାକୁ ସର୍ଭିସ ଷ୍ଟେଶନକୁ ପଠାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ, ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟ ଭାଜପା କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ରଖାଯାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ରାଜ୍ୟ ସାଧାରଣ ସଚିବ ସ୍ତରର ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *