May 21, 2024

ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଛି

1 min read

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ବୋଲରଙ୍କ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପରେ ଫାଫ୍‌ ଡୁ ପ୍ଲେସି ଓ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଇନିଂସ ବଳରେ ଚଳିତ ଆଇପିଏଲ୍‌ରେ ଶନିବାର ବିଜୟୀ ହୋଇଛି ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ (ଆର୍‌ସିବି)। ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟାନ୍‌ସକୁ ୪ ୱିକେଟ୍‌ରେ ଆର୍‌ସିବି ପରାସ୍ତ କରିଛି। କିଛି ଉପଯୋଗୀ ଯୋଗଦାନ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂକରି ଗୁଜରାଟ ୩ଟି ବଲ୍‌ ବାକିଥାଇ ୧୪୭ ରନ୍‌ରେ ଅଲ୍‌ଆଉଟ୍‌ ହୋଇଥିଲା। ପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂକରି ୩୮ଟି ବଲ୍‌ ବାକିଥାଇ ୬ ୱିକେଟ୍‌ ହରାଇ ଆର୍‌ସିବି ଜିତିଥିଲା। ୧୧ଶ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୪ର୍ଥ ବିଜୟ ପରେ ପ୍ଲେଅଫ୍ ଖେଳିବାର କ୍ଷୀଣା ଆଶା ବଜାୟ ରଖିଛି ଆର୍‌ସିବି। ଏହା ୭ମ ସ୍ଥାନକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି। ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟାନ୍‌ସ ୧୧ଶ ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ୭ମ ପରାଜୟ ପରେ ୯ମ ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିବ​‌| ସହ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ିଯାଇଛି।

ନେଟ୍‌ ରନ୍‌ରେଟ୍‌ ବଢ଼ାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ବିସ୍ଫୋରକ ଢଙ୍ଗରେ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୪୮ ରନ୍‌ ବିଜୟଲକ୍ଷ୍ୟର ପିଛା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ୨ଟି ଛକାମାରି ବିରାଟ କୋହଲି ତାଙ୍କ ମନୋଭାବ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ୨ୟ ଓଭରରେ ଅଧିନାୟକ ଫାଫ୍‌ ଡୁ ପ୍ଲେସି ୨୦ ରନ୍‌ ନେଇଥିଲେ। ୫ମ ଓଭରରେ ମାତ୍ର ୧୮ ବଲ୍‌ରୁ ଡୁ ପ୍ଲେସି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ଦୁହେଁ ମାତ୍ର ୩୪ ବଲ୍‌ରୁ ୯୨ ରନ୍‌ର ଭାଗୀଦାରି କରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ୍‌ ପଡ଼ିଥିଲା। ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ଫାଫ୍ ଡୁ ପ୍ଲେସି ବିଧ୍ବଂସୀ ବ୍ୟାଟିଂକରି ୨୩ ବଲ୍‌ରୁ ୩ଟି ଛକା ଓ ୧୦ଟି ଚୌକା ସହ ଦ୍ରୁତ ୬୪ ରନ୍‌କରି ବିଦାୟ ନେଇଥିଲେ।

ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୨୪ ସମୟରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ଜୋର ଧରିଛି | ତାଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଲୋକ କୋହଲିଙ୍କୁ ଟ୍ରୋଲ କରୁଥିବାବେଳେ କୋହଲି ନିଜେ ମଧ୍ୟ ଧୀର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାରକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଥିଲେ। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୪ର ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର୍ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ କୋହଲି ତାଙ୍କ ସମାଲୋଚକମାନଙ୍କୁ ଜବାବ ଦେଇଥିଲେ। କୋହଲିଙ୍କ ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଟିଭିରେ ଅନେକ ଥର ଆଇପିଏଲ୍ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟରରେ ଦେଖାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ଏପ୍ରିଲ ୨୮ରେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟାନ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ୪୪ ବଲରେ ୭୦ ରନ ସ୍କୋର କରି କୋହଲି ତାଙ୍କ ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ।

କୋହଲି ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ, “ଯେଉଁମାନେ ମୋର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ଏବଂ ସ୍ପିନ୍ ଭଲ ଖେଳୁନଥିବା ନେଇ କହୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ କେବଳ ସଂଖ୍ୟା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି। ମୋ ପାଇଁ ମୋ ଦଳ ଜିତିବା ଗୁରୁତ୍ୱ ରଖେ | ମୁଁ ୧୫ ବର୍ଷ ଧରି ଖେଳିଛି ଓ ଦଳ ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ ଜିତିଛି | ମୋତେ ଲାଗେ ନାହିଁ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ପଡିଆରେ ନାହାନ୍ତି, ସେମାନେ କମେଣ୍ଟ୍ରି ବକ୍ସରେ ବସି ଏଭଳି କୁହନ୍ତି | ତେବେ ଆଇପିଏଲ୍ ଟିଭି ପ୍ରସାରଣକାରୀମାନେ କୋହଲିଙ୍କ ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଥର ଦେଖାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୁନୀଲ ଗାଭାସ୍କର ରାଗି ଯାଇଥିଲେ। ଭେଟେରାନ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, “ମ୍ୟାଚ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସାକ୍ଷାତକାର ପୂର୍ବରୁ ଟିଭିରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଅନେକ ଥର ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି | କୋହଲିଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ରେଟ୍ ବିଷୟରେ ଗାଭାସ୍କର କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ଆପଣ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୧୮ ସହିତ ଓପନିଂ କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ୧୪ କିମ୍ବା ୧୫ ଓଭରରେ ଆଉଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଓ ଲୋକଙ୍କ ତାଳି ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅଜବ ଲାଗୁଛି ।”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *