May 20, 2024

ମହଙ୍ଗା ଟି-୨୦, ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଇଣ୍ଡିଆନ ପ୍ରିମିୟର ଲିଗ୍‌ (ଆଇପିଏଲ) ବିଶ୍ଵ କ୍ରିକେଟର ବଡ଼ ବଡ଼ ଖେଳାଳି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବର୍ଷ ସାରା ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାନ୍ତି ଖେଳାଳି ମାନେ । ଗ୍ରାଣ୍ଡ ଓପନିଂ ଏବଂ କ୍ଲୋଜିଂ ସେରିମନି ପାଇଁ ପାଣି ପରି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯାଏ। ଯାହାଫଳରେ ଏହାର ବେଶ୍‌ ଲୋକପ୍ରିୟତା ରହିଛି। ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ମହଙ୍ଗା ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟ୍‌ ଲିଗ୍‌। ବିଶ୍ଵ କ୍ରିକେଟର ବଡ଼ ବଡ଼ ଖେଳାଳି ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ପାଇଁ ବର୍ଷ ସାରା ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାନ୍ତି। ନିଲାମ ସମୟରେ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜିମାନେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ଟଙ୍କା ବର୍ଷା କରନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ମ୍ୟାଚରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସର ଅଧିନାୟକ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ଏକ ଚମତ୍କାର ଇନିଂସ ଖେଳିଥିଲେ। ତେବେ ସଞ୍ଜୁ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ନିଜ ଇନିଂସ ସହ ବିଜୟ ଦେଇ ପାରି ନ ଥିଲେ। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୪ର ୫୬ତମ ମ୍ୟାଚରେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଗୋଡାଉଥିବାବେଳେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନ ୪୬ଟି ବଲରେ ୮୬ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରି ୮ ଚୌକା ଓ ୬ ଛକା ସହାୟତାରେ ଖେଳିଥିଲେ। ୧୬ତମ ଓଭରରେ ସଞ୍ଜୁ ଉଇକେଟ ହରାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ହଙ୍ଗାମା ହୋଇଥିଲା। ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଉଇକେଟ ପରେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ ମାଲିକ ପାର୍ଥ ଜିନ୍ଦଲ ଏବଂ କ୍ରିକେଟର ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାରା ମଧ୍ୟ ଏହି ମାମଲାକୁ ନେଇ ଗମ୍ଭୀର ହୋଇପଡିଥିଲେ।

ମ୍ୟାଚ୍‌ରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସର ୧୬ତମ ଓଭରର ଚତୁର୍ଥ ବଲରେ ସଞ୍ଜୁ ସାମସନଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ରାଜଧାନୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମୁକେଶ କୁମାର ଆଉଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ମୁକେଶଙ୍କ ବଲକୁ ଲଙ୍ଗ୍‌ ଅନ୍‌ରେ ମାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବାଉଣ୍ଡ୍ରି ନିକଟରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଶାଇ ହୋପ ଏହାକୁ ଧରିଥିଲେ। ହୋପଙ୍କ ପାଦ ବାଉଣ୍ଡ୍ରି ରୋପ୍‌ ଛୁଇଁଥିବା ପରି ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ପରେ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପାୟାର ହୋପଙ୍କ କ୍ୟାଚ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସଞ୍ଜୁଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‌ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାମଲା ଏଠାରେ ଶେଷ ହୋଇ ନ ଥିଲା। ତୃତୀୟ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କୁ ଦିଆଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଜୁ ପଡ଼ିଆ ଛାଡିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ଥିଲେ। ସଞ୍ଜୁ ତାଙ୍କ ଉଇକେଟ ସମ୍ପର୍କରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରିଥିଲେ। ସଞ୍ଜୁ ମଧ୍ୟ ରିଭ୍ୟୁ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅମ୍ପାୟାର ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କେବଳ ତୃତୀୟ ଅମ୍ପାୟାର ଦେଇଛନ୍ତି। ବିବାଦ କେବଳ ପଡ଼ିଆରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ନ ଥିଲା, ପଡ଼ିଆ ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଜୁଙ୍କ ଉଇକେଟ ନେଇ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଗୋଟିଏ ପଟେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସର କ୍ରିକେଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କୁମାର ସାଙ୍ଗାକାର ରାଗି ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍‌ ମାଲିକ ପାର୍ଥଙ୍କ ଏକ ଭିନ୍ନ ରୂପ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ସଞ୍ଜୁ ଆଉଟ୍‌ ଥିବା ପାର୍ଥ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ ସଞ୍ଜୁଙ୍କୁ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରି ପାଭିଲିୟନକୁ ଫେରିବାକୁ ପଡିଥିଲା।

ମ୍ୟାଚ୍‌ଟି ଦିଲ୍ଲୀର ଅରୁଣ ଜେଟ୍‌ଲୀ କ୍ରିକେଟ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଉଥିଲା। ଏହା ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ହୋମ୍‌ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ। ତେବେ ମ୍ୟାଚରେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ (ଆରଆର)ର ବ୍ୟାଟିଂ ସମୟରେ ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ୨ଟି ଖରାପ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ କ୍ରିକେଟ ମହଲରେ ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଅମ୍ପାୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *