June 21, 2024

ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପରେ ତାତିର ଲହର

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ ର ଭୋଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶରେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି, ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ବିଚଳିତ କରୁଛି । ବାସ୍ତବରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିବା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟିରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ୩୩ ଜଣଙ୍କ ସମେତ ଅତି କମରେ ୫୮ ଜଣଙ୍କର ଶନିବାର (ଜୁନ୍ ୧, ୨୦୨୪) ଗରମ ହେତୁ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଉ ସବୁ ମୃତ୍ୟୁ ବିହାର, ଓଡିଶା ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ନବଦୀପ ରିନ୍ୱା ଏହି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ହୋମଗାର୍ଡ, ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀ ସାମିଲ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନସାରା ଭୋଟ୍ ଦେବା ସମୟରେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୧୫ ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଶନିବାର ଦିନ ମୋଟ ୧୦୮,୩୪୯ ମତଦାନ କର୍ମଚାରୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ଡ୍ୟୁଟିରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ ପ୍ରଦାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି ବୋଲି ରିନ୍ୱା କହିଛନ୍ତି ।
ବିହାରରେ ୧୪ ମୃତ୍ୟୁ :-

ବିହାରରେ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟିରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଠାରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧୪ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ୧୦ ଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ିପାରେ । ବିହାରର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ବିଭାଗ (ଡିଏମଡି) ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭୋଜପୁରରେ ସର୍ବାଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ନିର୍ବାଚନ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ପାଞ୍ଚ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ହଟ୍ଟଗୋଳ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଛନ୍ତି । ରୋହତସରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି, ପ୍ରତ୍ୟେକେ କାଇମୁର ଏବଂ ଔରଙ୍ଗାବାଦରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *