June 21, 2024

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋରଙ୍କ ମତରେ,ସବୁ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପିର ସ୍ତିତି

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରାୟ ୮୦ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫଳାଫଳ ଉପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି। ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ବହୁ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି ) ୩୭୦ଟି ଆସନ ଜିତି ସରକାର ଗଠନ କରିବ। ହେଲେ ତାଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ବିରୋଧୀ ତଥା କିଛି ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ କହିଛନ୍ତି , ଏଥର ବହୁ ବଡ଼ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି କ୍ଷତି ସହିବ ଏବଂ ଏହା ୩୭୦ଟି ଆସନ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ। ରାଜନୈତିକ ବିଶ୍ଳେଷକ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ମଧ୍ୟ ଏହି ଆସନ ସମ୍ପର୍କରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦଳ ପୂର୍ବ ଆକଳନ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ ରହିବ କିନ୍ତୁ କମ୍‌ ହେବ ନାହିଁ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି, ବିଜେପି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ରାଜ୍ୟରେ କ୍ଷତି ସହିବ ବୋଲି ଯେଉଁମାନେ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ନୁହେଁ, କାରଣ ଉପସ୍ଥାପିତ ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ଗତ ନିର୍ବାଚନ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭାଜପା କ୍ଷତି ସହିବ ନାହିଁ ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଫାଇଦା ହେବ।

ବିଜେପି ୩୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର ଆହୁରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହାର ଗଣିତ ବିଷୟରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅତି ସରଳ ଗଣିତ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ବୁଝିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ବିଜେପି ୩୦୩ଟି ଆସନ ପାଇବ କି ନାହିଁ, ତେବେ ଦେଖନ୍ତୁ ବିଜେପିର ୩୦୩ଟି ଆସନ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି। ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମକୁ ପ୍ରାୟ ୨୫୦ଟି ସିଟ ଆସିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଉତ୍ତର କିମ୍ବା ପଶ୍ଚିମରେ ବିଜେପି ସାମଗ୍ରୀକ କ୍ଷତି କରୁଛି। ସାମଗ୍ରୀକ କ୍ଷତି ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ଏଠାରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ସିଟ ହରାଉଛନ୍ତି କି ନାହିଁ । ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଂଶ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ, ଯେଉଁଥିରେ ବିହାର, ବଙ୍ଗଳା, ତେଲଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହି ୨୨୫ଟି ସିଟ ମଧ୍ୟରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଜପା ପାଖରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ଟି ସିଟ ରହିଛି।

ପ୍ରଶାନ୍ତ କିଶୋର କହିଛନ୍ତି , ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ୨୨୫ଟି ଆସନରେ ଉଭୟ ଭୋଟ ଅଂଶ ଏବଂ ବିଜେପିର ଆସନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ବଙ୍ଗଳା, ଓଡ଼ିଶା, ଆସାମ, ତେଲଙ୍ଗାନା, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ କେରଳରେ ବିଜେପିର ଆସନ ୧୫-୨୦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଭୋଟ ଅଂଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଉତ୍ତର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମରେ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀକ କ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *