June 21, 2024

ଓବିସିଙ୍କ ହକ୍‌ ଛଡାଇ ନେଲେ: ମୋଦି

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଲୋକ ସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ଏଏନଆଇକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିରୋଧୀ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି କରୁଛନ୍ତି। ଜୁନ ୪ରେ ତାଙ୍କର ବିଦାୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ନିର୍ବାଚନରେ ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ବକ୍ତବ୍ୟ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିରୋଧୀ ସମ୍ବିଧାନର ସମ୍ମାନ ଛିନ୍ନ କରୁଛନ୍ତି। ବିରୋଧୀ ସରକାର ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଅରବିନ୍ଦ କେଜରିୱାଲଙ୍କ ଜେଲ ଏବଂ ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି।‘ମୋତେ ମୋର ଏସସି, ଏସଟି, ଓବିସି ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ପଡିବ, କାରଣ ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ଲୁଟ କରୁଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଏମିତି ସମୟ ଯେ ମୁଁ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଙ୍କଟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ଉଚିତ୍‌। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ଆଗ୍ରହସହକାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛି।

ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଘଟୁଛି – ଗୋଟିଏ, ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନର ମୌଳିକ ଭାବନାକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି । ସମ୍ବିଧାନର ସୀମା ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଉଛି। ତାହା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭୋଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ରାଜନୀତି ପାଇଁ। ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ମୋର ମନେ ଅଛି ମୁଁ ଥରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଗୃହରେ ଶୁଣିଥିଲି ଏବଂ ସେମାନେ କହୁଥିଲେ ଯଦି ଆପଣ ପିଏସୟୁକୁ ଘରୋଇକରଣ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ହଟାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ୟ ନୁହେଁ। ସେମାନେ ଗପସପ କରୁଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ଦଲିତଙ୍କ ଶୁଭେଚ୍ଛୁ, ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କର ଶୁଭେଚ୍ଛୁ ବୋଲି କହନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ସେମାନଙ୍କର ତିକ୍ତ ଶତ୍ରୁ। ରାତାରାତି ସେମାନେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପରିଣତ କଲେ ଏବଂ ସେଥିରେ ଥିବା ସଂରକ୍ଷଣକୁ ରଦ୍ଦ କଲେ … ଦିଲ୍ଲୀର ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସଲାମିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସଂରକ୍ଷଣକୁ ରଦ୍ଦ କରିଦିଆଗଲା। ପରେ ଏହା ଜଣାପଡିଲା ଯେ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ଏଭଳି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଏସସି, ଏସଟି, ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣର ଅଧିକାର ପଛ ଦ୍ୱାରରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *