July 15, 2024

ୟୁପି ବିହାର ଲୋକଙ୍କୁ କମ ଋଣ ଦିଆଯାଉ

1 min read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ୟୁପି ଏବଂ ବିହାରରେ ଋଣ ବଣ୍ଟନ ସମ୍ପର୍କରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ବଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟରେ ଋଣ ବିତରଣର ଗତି ମନ୍ଥର ହେବାକୁ ପଡିବ, କାରଣ ଏଠାରେ ଋଣ ବେଳକୁ ବେଳ ଭୟ ଭଳି ଲାଗିଲାଣି। ବିଶେଷକରି ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଆରବିଆଇ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଦେଇଛି ଏବଂ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ ଯଦି ବିପଦଗୁଡିକ ସଠିକ ଭାବରେ ପରିଚାଳିତ ନହୁଏ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ବିଶେଷକରି ବିହାରରେ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କମ ଋଣ ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।
ଆରବିଆଇ, ଆରବିଆଇର ଏହି ଚିନ୍ତା ଅନାବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟରେ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀର ଋଣ ଆକଳନକୁ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଛି। ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମୋଟ ଋଣର ୨୫.୩ ପ୍ରତିଶତ ୟୁପି ଏବଂ ବିହାରରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ ଋଣର ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ବିଶେଷକରି ସ୍ବଳ୍ପ ଆୟ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକୁ ଋଣ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୯ ଠାରୁ, ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଋଣ ପରିସର ୟୁପି ଏବଂ ବିହାରରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାରରେ ମାଇକ୍ରୋ ଫାଇନାନ୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ମୋଟ ଋଣର ୧୦.୧ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରୁ ଋଣ ନେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଚାରି କିମ୍ବା ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହେଉଛି ୮.୭ପ୍ରତିଶତ। ୟୁପି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଯଥାକ୍ରମେ ୭.୭ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୬.୬ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଯଦି ଆମେ ଜାତୀୟ ଆକଳନକୁ ଦେଖିବା, ଏହା ୭.୮ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ୬.୪ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *